Data aktualizacji: 30.03.2023
Żaluzje fasadowe – rodzaje, zalety, wady, cena
Spis treści:
Zewnętrzne osłony okienne zyskują w Polsce coraz większą popularność. Rzadkością staje się projektowanie domu bez rolet lub żaluzji zewnętrznych w pakiecie. Alternatywą dla klasycznych rolet aluminiowych stały się żaluzje fasadowe. To nowoczesne osłony na okna, które spełniają funkcje izolacyjne, a w dodatku wyjątkowo się prezentują. Wielu klientów decyduje się na to rozwiązanie ze względu na sam unikalny wygląd, jednak przed zakupem warto dobrze zapoznać się z tą przesłoną.
Żaluzje fasadowe zewnętrzne produkowane są na konkretny wymiar, do 4,5 m szerokości i 5 m wysokości, przez co znajdują zastosowanie zarówno w biurach, jak i w domach prywatnych. Dzięki szerokiej palecie barw, kolor lameli można trafnie dopasować do stolarki okiennej. Oprócz neutralnych odcieni, dostępny jest również szereg struktur drewnopodobnych, pozwalających na stworzenie unikalnego designu.
Obsługa żaluzji fasadowych dzieli się na ręczną i elektryczną. Sterowanie manualne zostało niemal w pełni wyparte przez nowoczesną technologię. System elektryczny żaluzji zewnętrznych pozwala na obsługę za pomocą przełączników naściennych, pilota lub aplikacji w Smartfonie. Sterowanie bez problemu można połączyć z inteligentnym domem. Żaluzje fasadowe zewnętrzne mogą być dodatkowo wyposażone w zasilanie solarne oraz automatykę pogodową, która przy silnym wietrze lub dużym nasłonecznieniu samoistnie ustawia osłonę w odpowiedniej pozycji.
Żaluzje fasadowe - rodzaje
Żaluzje zewnętrzne fasadowe można podzielić na sposób montażu oraz typ lamel. Wybrany rodzaj ma duży wpływ na końcową cenę oraz aspekt wizualny. Najprościej ujmując, montaż żaluzji zewnętrznych dzieli się na natynkowy i ten pod warstwą ocieplenia. Pierwszy rodzaj nie wymaga wprowadzania zmian w elewacji. Żaluzje montowane są do ramy okiennej, wnęki lub ściany. W rozwiązaniu tym często stosuje się system samonośny, gdzie elementem nośnym są prowadnice, na których spoczywa cała żaluzja. Taka osłona jest droższa od tradycyjnej, ale dużym plusem jest szybki montaż i stabilna konstrukcja. Ten sposób można porównać do instalacji klasycznej rolety aluminiowej. Drugi typ można uznać za lepszy ze względu na estetykę i rozwiązanie problemu termoizolacji pomiędzy kasetą a nadprożem. Mechanizm takiej żaluzji schowany jest we wnęce pod elewacją, a widoczne pozostają tylko lamele.
Wybierz odpowiednie rozwiązanie
Żaluzja fasadowa zewnętrzna natynkowa
Żaluzja fasadowa zewnętrzna podtynkowa
Żaluzja fasadowa skośna
Ważną rolę odgrywa także typ lamel w zamontowanych żaluzjach. Różnicuje je kształt oraz maksymalny kąt nachylenia.
Rodzaje lamel żaluzji fasadowych:
- Żaluzja fasadowa C80 – najczęstszy model wybierany przez klientów. Lamele są delikatnie wygięte na kształt litery C i mają 80 mm szerokości. Dużym plusem jest możliwość ich obrotu o 180°. Żaluzja zewnętrzna może być zainstalowana natynkowo, w prowadnicach lub na linkach, a także podtynkowo w wersji z prowadnicami. Sterowanie dostępne jest wyłącznie w wersji elektrycznej.
- Żaluzja fasadowa Z90 – lamele o przekroju poprzecznym w kształcie litery Z i szerokości 90 mm. Rodzaje montażu żaluzji i sterowania są takie same jak w powyższej wersji C80.
- Żaluzja fasadowa C65 – posiada lamele o szerokości 65 mm kształtem przypominające literę C. Żaluzja wyposażona jest w prowadzenie linkowe lub prowadnice. Zwykle w osłonach zewnętrznych stosuje się sterowanie elektryczne, ale jest także opcja napędu ręcznego z mechanizmem korbowym. Żaluzje fasadowe C65 mogą być montowane tylko natynkowo.
- Żaluzja fasadowa S70 – składa się z lamel o szerokości 70 mm, których przekrój przypomina łagodną literę S. Lamele żaluzji przesuwają się w aluminiowych prowadnicach. W tym przypadku skorzystać można zarówno ze sterowania ręcznego, jak i elektrycznego. Żaluzje zamontować można wyłącznie natynkowo.
Żaluzje fasadowe zalety
Największą zaletą żaluzji fasadowych jest stabilna konstrukcja oraz duży zakres regulacji kąta nachylenia lameli. Posiadacze takiego rozwiązania często rezygnują z wyposażenia domu w osłony wewnętrzne. Opuszczone żaluzje fasadowe nie powodują pełnego zacienienia jak w przypadku rolet aluminiowych, dlatego często są wystarczające w zachowaniu prywatności. Ponadto dają duże możliwości manipulacji światłem dziennym. Podkreślić należy także funkcję izolacyjną, zapobiegającą nagrzewaniu się pomieszczeń. Zamknięte żaluzje zewnętrzne skutecznie chronią przed wysoką temperaturą. Dużą zaletą jest także nowoczesny design, który pasuje do każdego typu budynków i jest w stanie przysłonić nawet bardzo duże przeszklenia.
Żaluzje fasadowe wady
Oprócz zalet, żaluzje zewnętrzne mają również wady. W tym przypadku nie ma ich wiele, ale niewątpliwie trzeba zwrócić uwagę na bardzo niską redukcję hałasu oraz brak zabezpieczenia przed włamaniem. Jeżeli nie posiadamy alarmu, a kładziemy mocny nacisk na zabezpieczenie nieruchomości, żaluzje fasadowe nie będą trafnym wyborem.
Żaluzje fasadowe cena
Koszt takiego rozwiązania to bardzo często czynnik decydujący o zakupie, bowiem żaluzje fasadowe nie należą do najtańszych. Wybierając te lepszej jakości od zaufanego sprzedawcy, trzeba się liczyć z kosztem 20-30 tysięcy złotych za wyposażenie w nie całego domu. Na końcową cenę wpływ ma rozmiar, kolor, rodzaj sterowania oraz wszelkie dodatki.
Należy jednak mieć na uwadze, że zewnętrzne przesłony na okna to inwestycja na długie lata i bardzo istotny element wyposażenia budynku. Znacząco poprawiają komfort życia oraz pomagają skutecznie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i klimatyzację.