Data aktualizacji: 30.03.2023
Markiza czy pergola na taras. Którą wybrać?
Spis treści:
Tarasy i balkony stanowią świetną strefę relaksu, jednak aby zapewniały komfort przez całą dobę muszą być odpowiednio zabezpieczone. Ostre słońce oraz deszcz uniemożliwiają wypoczynek na świeżym powietrzu, a także szkodzą akcesoriom ogrodowym jak meble czy zestaw grillowy. Jako ochrona dobrze sprawdzą się markizy oraz pergole. Oprócz funkcji zadaszenia zabezpieczą również okna przed nadmiernym nasłonecznieniem.
Czym się różni markiza tarasowa od pergoli tarasowej?
Markiza to rodzaj zadaszenia montowany do ściany lub balkonu. Nie spoczywa na słupach (tzw. nogach), a po złożeniu nie pozostawia żadnych stałych elementów konstrukcji. Markizy stosuje się na balkonach i tarasach. Jej głównym zadaniem jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz lekkim deszczem. Markiza wbrew wielu przekonaniom nie jest zadaszeniem przeciwdeszczowym. Istnieje możliwość zastosowania materiału wodoodpornego, jednak podczas silnego deszczu czy wiatru powinna być zwijana. Modele markiz różnią się przede wszystkim rodzajem kasety i poza rozmiarem to ona ma największy wpływ na końcową cenę. Materiał wraz z konstrukcją może zwijać się do pełnej kasety, częściowo do półkasety lub w przypadku jej braku pozostać widoczny.
Pergola to konstrukcja stała, w której elementem ruchomym jest dach poszyciowy lub lamelowy. Wykorzystuje się ją w ogrodach i na tarasach w postaci wolnostojącej lub z zastosowaniem montażu ściennego. Pergola jest zadaszeniem chroniącym przed słońcem oraz deszczem. Oprócz wodoodpornej tkaniny i stabilnych profili, pergola może posiadać również system odpływu rynnowego oraz blokadę spływu wody na boki.
Markiza tarasowa zalety i wady
Największą zaletą markiz jest brak konstrukcji stałej. Po złożeniu, cały system wraz z tkaniną zgrabnie się “chowa”, a przestrzeń nie jest wizualnie obciążona. Ponadto, markizy można montować nie tylko na tarasach, ale także balkonach. Zapewniają wysoką ochronę przed upałem i łagodnym deszczem.
Do wad zaliczyć można brak funkcji przeciwdeszczowej. W czasie ulewy materiał staje się zbiornikiem na wodę i po jakimś czasie zaczyna przeciekać. Podczas burzy, silnego deszczu i wiatru markiza musi być w całości złożona. Mokrą, zwiniętą markizę należy rozwinąć do wysuszenia, ponieważ tkanina może pleśnieć.
Który rodzaj zadaszenia tarasu wybrać?
Markizy i pergole posiadają kilka cech wspólnych. Obydwa zadaszenia mogą być sterowane ręcznie oraz elektrycznie na przełącznik, pilot lub Smartfon. Dodatkowo można zastosować automatykę pogodową, która samoistnie zasłania i otwiera zadaszenie w zależności od drgań i stopnia nasłonecznienia. Dostępna jest szeroka kolorystyka dachów i konstrukcji. Funkcja ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem również występuje u każdego z zadaszeń.
Decyzja uzależniona jest zatem od gustu Kupującego oraz możliwości technicznych. W ogrodach o większej powierzchni lepiej sprawdzi się pergola, szczególnie z uwagi na możliwość montażu w postaci wolnostojącej. Pozwoli to także na stworzenie przestrzeni zamkniętej przy zastosowaniu rolet screen, szkła lub łamaczy światła. Markiza będzie odpowiednia dla posiadaczy balkonów oraz osób ceniących sobie wolną przestrzeń, bez stałych elementów.