Data aktualizacji: 18.05.2023
Czy trzeba mieć pozwolenie na pergolę?
Spis treści:
Zadaszenie tarasu i ogrodu staje się coraz bardziej popularnym zabiegiem. Taka konstrukcja nie tylko podnosi estetykę otoczenia, ale przede wszystkim pozwala na relaks nawet w trakcie silnego upału lub deszczu. Wiele osób zastanawia się czy można wykonać zadaszenie tarasu bez pozwolenia dowolnym sposobem lub czy trzeba mieć pozwolenie na pergolę, tak uwielbianą w ostatnim czasie. Szczegóły wyjaśniamy w poniższym artykule.
Zadaszenie tarasu z pozwoleniem na budowę
Polskie prawo budowlane regularnie się zmienia, co dotyczy również zadaszenia tarasów. Obecnie w 2023 roku pozwolenia na budowę wymagają tylko wielkopowierzchniowe zabudowy, mocno ingerujące w obiekt lub otoczenie. Wszelkiego rodzaju nowoczesne pergole tarasowe i ogrodowe, a także altany i zabudowy nie przekraczające łącznej powierzchni 35m2 to formy zadaszenia tarasu bez pozwolenia czy zgłoszenia. Oznacza to, że nie musimy składać żadnej dokumentacji, aby cieszyć się na swojej posesji obiektem małej architektury.
Czy pergola to obiekt małej architektury?
Obiektem małej architektury określa się niewielkie, użytkowe lub dekoracyjne, obiekty budowlane. Do prywatnych zaliczają się m.in. huśtawki ogrodowe, altany, markizy i pergole. Pergole tarasowe oraz pergole ogrodowe są zadaszeniem tarasu określanym jako obiekt małej architektury.
Czy można zadaszyć taras bez pozwolenia?
Od kilku lat polskie prawo budowlane zezwala na zadaszenie tarasu bez pozwolenia. Wszelkiego rodzaju konstrukcje typu pergola tarasowa, przy zachowaniu dopuszczalnej powierzchni i odległości, nie wymagają składania dokumentacji w Starostwie Powiatowym. Zarówno pergola na zgłoszenie, jak i pozwolenie na pergolę należą już do przeszłości. Obecnie w 2023 roku zadaszenia tarasu będące obiektem małej architektury wiążą się z dużą swobodą budowlaną.
Zadaszenie tarasu pozwolenie czy zgłoszenie 2023?
Jeżeli zadaszenie tarasu nie wiąże się z dużą ingerencją w budynek mieszkalny lub nie przekracza dopuszczalnej powierzchni zabudowy, w 2023 nie jest konieczne zgłoszenie ani uzyskanie pozwolenia budowlanego. Wszelkie aluminiowe lub drewniane konstrukcje tarasowe nie wymagają składania dokumentacji. Pozwolenie na pergolę i podobne zadaszenie tarasu nie jest wymagane.
Czy pergolę można postawić na granicy działki?
To kwestia indywidualna, zależna m.in. od rodzaju pergoli oraz najbliższego otoczenia działki. Przyjmuje się, że odległość pergoli od granicy działki budowlanej nie może być mniejsza niż 1,5 m od okapu lub gzymsu zwróconego w stronę tej granicy.
Jaka powinna być wysokość zadaszenia tarasu?
Pergole produkuje się indywidualnie na wymiar. Zwykle pergola tarasowa lub podobne zadaszenie tarasu mierzy wysokość 2,5-3 m. Taki wymiar nie jest stanowi problemu na prywatnej posesji, w przypadku mieszkań czasem wymaga zapoznania się z regulaminem firmy deweloperskiej lub wspólnoty mieszkaniowej.
Z uwagi na to, że nowoczesne pergole ogrodowe i tarasowe wymagają specjalistycznego podejścia, warto powierzyć pomiar i montaż profesjonalnej firmie. W Upin oprócz doradztwa i bogatej oferty pergol dowiesz się również czy trzeba mieć pozwolenie na pergolę lub inne zadaszenie tarasu o nietypowych parametrach lub ulokowaniu. Ponadto, doświadczony Zespół poprowadzi Cię od wyboru pergoli po jej montaż i ewentualne serwisowanie. Funkcjonalnych i estetycznych zadaszeń tarasu bez pozwolenia budowlanego jest mnóstwo – zrealizuj to razem z nami.