Data aktualizacji: 18.05.2023
6 sposobów jak zamocować firanki i zasłony do karnisza
Spis treści:
Zasłony i firanki to ponadczasowe przesłony okienne, które oprócz ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem spełniają funkcję dekoracyjną. Dostępne na rynku rodzaje upięć pozwalają uzyskać różnorodny efekt ozdobny zasłon i firanek. Wieszane na karniszu firanki gwarantują prywatność w ciągu dnia przy jednoczesnym dostępie światła dziennego do pomieszczenia, a zasłony częściowo lub w całości zaciemniają wnętrze.
Najpopularniejszym z karniszy jest klasyczna, aluminiowa szyna sufitowa. Taki prosty karnisz aluminiowy umożliwia zastosowanie różnego rodzaju wózków, dzięki którym uzyskamy wybrany rodzaj upięcia zasłon. Szyna aluminiowa może również występować jako karnisz podtynkowy, który zgrabnie licuje się z płaszczyzną sufitu. Oprócz klasycznych, ręcznych karniszy istnieją również karnisze elektryczne oraz dekoracyjne karnisze Combiline.
Jak wieszać zasłony i firanki do karnisza - 6 ciekawych rozwiązań
Istnieje wiele sposobów mocowania firanek lub zasłon okiennych do karnisza. Każdy z nich potrafi upiększyć wnętrze i nadać mu wyjątkowego charakteru. Oto kilka sposobów na aranżację okna z wykorzystaniem już istniejącego lub nowego karnisza.
1. Fleksy
Zasłony i firanki na fleksach są dzisiaj najczęściej stosowaną techniką przesłonięcia okien. Fleksy to haczyki z tworzywa sztucznego, które umieszcza się w prowadnicach wszytych w fałdy zasłony. Dzięki nim materiał zawsze jest pofałdowany w równych odstępach. Typ fałdy może być pojedynczy lub podwójny, a ich sposób ułożenia jest luźny, ale zarazem elegancki. Firanki i zasłony na fleksach świetnie prezentują się także na oknach skośnych.
Fleksy zaczepia się o wózki z oczkami wpiętymi w ręczną lub elektryczną szynę sufitową. Najczęściej zasłona lub firanka wisi przed karniszem, a górna część tkaniny estetycznie go maskuje. Dużym atutem fleksów jest możliwość regulacji wysokości zasłony o kilka centymetrów. Haczyki posiadają kilka “stopni”, na jakich można ustawić tkaninę. Wieszanie na karniszu i demontaż przebiegają bardzo sprawnie, a zasłonę/firankę pierze się razem z fleksami.
2. System Wave
Firanki i zasłony okienne w systemie Wave pozwalają uzyskać eleganckie, równomierne fale. Niezależnie od stopnia odsłonięcia, zasłona/firanka zachowuje fałdy w regularnych odstępach. Głębokość fali występuje w trzech rozmiarach, zatem zasłona może być ciaśniej lub szerzej rozłożona. Należy pamiętać, że fale zasłony z karniszem potrzebują dużo przestrzeni, dlatego mogą nie zmieścić się w ciasnych wnękach sufitowych.
Haczyki (ślimaki) wszyte w zasłonę lub firankę zaczepia się o specjalne wózki umieszczone w karniszu. Karnisz w postaci aluminiowej szyny sufitowej może być ręczny lub elektryczny. Zawieszanie i zdejmowanie zasłony okiennej z karnisza nie jest czasochłonne, a pranie wykonuje się razem ze wszytymi ślimakami.
3. Koła
Koła, znane również jako sztancowanie, to popularny sposób wieszania firanek i zasłon na karniszu typu drążek. Metoda ta polega na nabiciu w zasłony metalowych kółek, które przekłada się przez drążek karnisza. Dużą zaletą jest wykorzystanie już istniejącego karnisza, bez konieczności instalowania nowej szyny sufitowej ze specjalnymi wózkami.
Metalowe okręgi w zasłonie występują w różnych kolorach, co pozwala na dopasowanie ich do odcienia karnisza lub materiału zasłony/firanki. Koła nie są problematyczne w praniu, a sam montaż i demontaż na karniszu przebiega bardzo szybko.
4. Taśma marszcząca
Zasłony na taśmie marszczącej to estetyczne rozwiązanie na okna klasyczne i skośne. Taśma pozwala na uzyskanie estetycznego, ozdobnego efektu marszczenia zasłony lub firanki. Fala zasłony jest luźna i nieregularna, co nadaje wnętrzom przytulnego charakteru. Stopień marszczenia zasłony pozostaje do naszego wyboru, może być lekki lub bardziej zbity. Firanki i zasłony z taśmą marszczącą można upiąć przy pomocy żabek, kółek lub haczyków zarówno na karniszu drążkowym, jak i szynowym.
5. Szelki i troczki
Szelki w zasłonach i firankach to ciekawy sposób na aranżację okien. Do zasłon doszywane są szelki z tego samego materiału, które zakłada się na drążek karnisza. Nie są zatem potrzebne żadne elementy montażowe typu żabki. Takie rozwiązanie pasuje przede wszystkim do lekkich zwiewnych tkanin i będzie prezentować się świetnie we wnętrzach nowoczesnych oraz w stylu wiejskim i rustykalnym na każdym rodzaju okna. Firanki na szelkach można powiesić zarówno na drewnianych, jak i metalowych karniszach drążkowych.
Troczki to odmiana szelek, różniąca się od ich podstawowego modelu tym, że nie doszywa się do firanek i zasłon zamkniętych oczek, a paski materiału, które następnie zawiązuje się na karniszu w ozdobne kokardy lub supły. Takie rozwiązanie sprawdzi się idealnie w przypadku delikatnych zasłon/firanek i będzie się świetnie prezentować we wnętrzach urządzonych w stylu wiejskim lub romantycznym.
6. Przeszycie tunelowe
Tunel to sposób mocowania zasłon i firanek polegający na uszyciu w ich górnej części zakładki. W ten sposób powstaje kieszeń, w którą wsuwa się drążek karnisza. Takie mocowanie zasłony umożliwia jej powieszenie na prosto lub zmarszczenie.
Sposób upięcia firan i zasłon, a aranżacja pokoju i okna
Pamiętajmy, że odpowiednio dobierając sposób zamocowania zasłon i firanek, możemy nieco skorygować proporcje okna oraz całego wnętrza. Różnorodnie upięte tekstylia potrafią skutecznie zamaskować defekty okien, wnęk okiennych oraz ścian. Prawidłowo upięte na karniszu firanki i zasłony nadają również wnętrzom lekkości lub elegancji.
Zasłony i firanki na karniszu doskonale prezentują się w zestawieniu z innymi przesłonami okiennymi. Świetnie komponują się z roletami rzymskimi, roletami wolnowiszącymi, żaluzjami drewnianymi i plisami. Łącząc ze sobą różne typu osłon okiennych możemy uzyskać wysoką funkcjonalność i wyjątkowy design.