Data aktualizacji: 15.01.2024
4 popularne błędy w samodzielnej aranżacji wnętrz
Spis treści:
Mówi się, że dom to nie muzeum, dlatego teoretycznie nie musi być on ani perfekcyjnie uporządkowany, ani idealnie zaaranżowany. Mimo wszystko znacznie przyjemniej żyje się przecież w miejscu, które jest zadbane, odpowiednio udekorowane i spójne stylistycznie. Samodzielne projektowanie wnętrz może się udać, o ile nie popełni się w nim kilku znaczących błędów. Najczęstsze wpadki opisujemy poniżej i radzimy, by się ich wystrzegać.
Stylizacyjny miszmasz
Z jednej strony większość osób dostrzeże obecnie wysoką popularność stylu nowoczesnego, ale jednocześnie można ulec urokowi zwiewnych boho zasłonek, spowitych długimi frędzlami, jak również dać się ponieść na zakupach i sięgnąć po przecudowną jaskrawą kanapę, która będzie aż prosić o to, by umieścić ją w centralnej strefie salonu.
Efekt? Pomimo iż aranżacja wnętrz została wypełniona teoretycznie najmodniejszymi dodatkami, drogimi meblami i kunsztownym oświetleniem, wszystkie te elementy wyglądają dobrze jedynie oddzielnie, bo połączone razem tworzą totalny chaos, aranżacyjny miszmasz, który wygląda tanio, tandetnie i niezbyt zachęcająco.
Każdemu zwykle podoba się przynajmniej kilka różnych stylów, ale niestety na coś trzeba się zdecydować i jasno określić, na którym chce się oprzeć konkretny projekt wnętrza. Aranżacja wnętrza ma być w miarę możliwości jak najbardziej spójna. Czasami mniej znaczy więcej.
Przesadna koncentracja na wyglądzie
Drugi powszechny błąd popełniany jest głównie przez tych, którzy liczą na to, że projektowanie wnętrz zdoła podnieść wartość ich mieszkania bądź domu, czyniąc z danej nieruchomości projekt luksusowy, jak gdyby z wyższej półki, świadczący o pochodzeniu z wyższych sfer.
Designerskie drogie meble i dodatki z jednej strony pomagają ten cel osiągnąć, ale gdy uwaga zostaje nadmiernie skupiona na ich wyglądzie, zapomina się o nieco ważniejszej kwestii, jaką jest ogólna funkcjonalność lamp, wygoda siedzisk, foteli i kanap oraz praktyczność wszelkich zasłonek, obrusów czy też kawowych stolików.
Dom służy do życia i ma to życie ułatwiać, a nie przyczyniać się do tworzenia kolejnych problemów. Dobry wygląd nigdy nie jest wystarczający do tego, by aranżacja wnętrza można być uznana za udaną i przede wszystkim satysfakcjonującą.
Ignorowanie dodatków
Podstawą większości wnętrz stanowią meble i ewentualnie pewne urządzenia domowe typu AGD, jednakże te podstawy, choć wystarczą do uzyskania wysokiego poziomu użyteczności pomieszczenia, mogą okazać się niewystarczające dla osiągnięcia właściwego klimatu i określonego wizerunku pokoju.
Bez dodatków projektowanie wnętrz staje się po prostu niekompletne. To właśnie puchate kremowe dywany, łączone z licznymi poduszkami rozstawionymi na kanapie i zwiewnymi firankami nadają pokojom wypoczynkowym przytulnego charakteru, świece w wysokich świecznikach i wiszące żyrandole wprowadzają cudowny klimat do sypialni, a minimalistyczne doniczki ze świeżymi ziołami, ustawione na regałach z kulinarnymi książkami, ożywiają nieco puste kuchnie. W dodatkach naprawdę tkwi siła. Mogą one bawić się wnętrzami zarówno za sprawą swojej formy, jak i koloru.
Niewłaściwie wybrany wystrój okien do wnętrza pomieszczenia
Aranżacja okien, szczególnie tych dużych, jest bardzo istotna w końcowym odbiorze wystroju wnętrz. Osłony okienne powinny nadać wnętrzom charakteru lub lekkości i współgrać z otoczeniem. Częstym błędem jest nieprawidłowy wybór koloru rolet, żaluzji czy zasłon. Intensywne barwy mogą za mocno wyróżniać się we wnętrzu lub szybko się znudzić. Kolory osłon okiennych powinny być neutralne i iść w parze z główną kolorystyką wnętrza. Są oczywiście wyjątki, w których poprzez aranżację okien można podkręcić charakter pomieszczenia, ale wymaga to przemyślanego zaprojektowania.
Żaluzje drewniane to dominujący element wnętrza. Trzeba uważać, aby nie przytłoczyć pomieszczeń, szczególnie tych zawierających wiele drewnianych detali. Istotny jest również dobór koloru, tak aby nawiązywał do podłogi, mebli lub ram okiennych. Jeżeli decydujemy się na rolety materiałowe, ich rodzaj, prześwit materiału i kolor powinien współgrać z otoczeniem. Do nowoczesnych wnętrz zalecane są rolety wolnowiszące, np. w towarzystwie zasłon. Zasłony to kolejny element mocno wyróżniający się w aranżacji. Źle dobrany kolor lub rodzaj materiału, np. zbyt błyszczący, potrafią zepsuć nawet najlepszy projekt wnętrz.
Błędy w aranżacji wnętrz - podsumowanie
Projektowanie wnętrz na pewno nie jest proste, ale przy odrobinie zainteresowania i zdobyciu pewnych informacji na temat podstawowych zasad projektanckich oraz współczesnych trendów i ponadczasowych stylów architektonicznych każdy zdoła sobie z nim poradzić. A jeśli nie, nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z pomocy architekta. Profesjonalni projektanci zawsze doradzą, jaka aranżacja wnętrz dla danego pomieszczenia będzie najlepsza.